АНДРІЙ ДОНЕЦЬ ПРО АГРОБІЗНЕС, РОЗВИТОК КЛУБУ І ТРЕНЕРСЬКИЙ ШЛЯХ.

Частина перша. Як все розпочиналося. Аматорський період

Інтерв’ю з першим головним тренером ФК Агробізнес. Андрій Анатолійович очолив команду від моменту її створення. У 2016-2019 роках був головним тренером, ставав чемпіоном України серед аматорів, чемпіоном Другої ліги, вивів Агробізнес у Першу лігу. Зараз є віце-президентом команди.

 

ФУТБОЛ ПІД ЧАС ВІЙНИ

- Хочемо поговорити про Агробізнес і ваш шлях у клубі, але розпочнімо з іншого… Триває війна, як змінився футбол після повномасштабного вторгнення росії в Україну? Чому важливо, щоб футбол залишився?

- Звісно, після 24 лютого 22-го року все змінилося. Змінилося життя в Україні, змінився футбол, змінився світ…

Для мене, як і в кожного українця, змінилися пріоритети, на перший план вийшли життєво важливі речі. Однак Україна має жити, маємо розвиватися не лише у футболі і спорті, а й в усіх сферах – культурній, освітній, медичній.

Україна має довести світу, що є самодостатньою європейською державою з загальнолюдськими цінностями. Саме тому футбольний клуб Агробізнес, після річної перерви в 2023 році повернувся на футбольну мапу України.

Дуже важливо, щоб розвивався дитячо-юнацький футбол. Ми не маємо права втратити ціле покоління. Бо потім, після Перемоги, надолужувати буде дуже важко.

В ЯКИЙСЬ МОМЕНТ ЗРОЗУМІВ, ЩО ВЖЕ «НАЇЗДИВСЯ». РОЗУМІВ, ЩО ТРЕБА ЗАВЕРШУВАТИ З АКТИВНОЮ КАР'ЄРОЮ ГРАВЦЯ

- Ви стояли біля витоків ФК Агробізнес, який розпочав свій шлях у футболі в кінці 2015 – початку 2016 року. З чого все починалося?

- Все розпочалось ще в 2015 році. Тоді Ігор Володимирович Шишкін (головний тренер) разом з керівником команди Євгеном Васильовичем Сіньковим працювали з командою волочиського Збруча, в якої в той час виникли фінансові проблеми. Євген Васильович звернувся до Олега Собуцького за фінансовою допомогою. Олег Михайлович не відмовив, але запропонував створити новий футбольний клуб, на чолі з Андрієм Донцем.

Мені зателефонував Євген Васильович з цією пропозицією. Я погодився стати головним тренером, бо саме закінчив з професійним футболом. Ігор Шишкін став моїм помічником, старшим тренером. Далі з Олегом Собуцьким обговорили певні моменти та розпочали нашу роботу зі створення нового футбольного клубу під назвою «Агробізнес».

Заявилися на обласні змагання, а також одразу вирішили виступати на чемпіонаті України серед аматорів. Рішення було прийнято ще до 2016 року...

Тільки розпочалась зима і залишалося чотири місяці до початку змагань. Потрібно було шукати футболістів та формувати команду. За міжсезоння запросили в команду всіх найкращих та найперспективніших місцевих вихованців, також найкращих гравців Збруча. Багато футболістів брали участь у різних турнірах (здебільшого це був футзал). Я ретельно переглядав чемпіонат області по футзалу, інші турніри... Так поступово збирали команду.

- Коли закінчували футбольну кар’єру чи розраховували заздалегідь стати тренером?

- Граючи ще в професійних командах, я готувався до тренерської діяльності. Мені подобалось все, що зв'язане з футболом, тож розраховував продовжити залишатися у футболі, вже як тренер. Готувався до цього і набирався досвіду, багато років граючи в різних командах. Перебуваючи під керівництвом різних тренерів, спостерігав, аналізував, як відбувається тренувальний процес, підготовка до матчів, особливості роботи з футболістами. Відзначав для себе, що подобається, що ні. Робив аналіз, як би я проводив тренувальний процес, як би спілкувався з футболістами і т.д.

- Вчора гравець – сьогодні тренер. Чи застав зненацька перехід в нову сферу?

- Коли грав в своєму останньому клубі, тернопільській Ниві, тодішній тренер Богдан Самардак залучав мене до тренувального процесу, допомагав я йому і в теоретичних заняттях. Тобто фактично виконував функції граючого тренера. Це був 2014-й рік. В країні була важка ситуація, росія вторглася в Крим, на Донбас... В певній мірі було не до футболу.  Я в якийсь момент зрозумів, що вже «наїздився». В мене були малі діти, хотілося більше часу проводити з сім'єю. Розумів, що треба завершувати з активною кар'єрою гравця. Але якби не складні часи, вважаю, що два-три роки міг би ще пограти на високому рівні.

- З чого почався тренувальний процес в Агробізнесі? Перше тренування?

- Перше тренування відбулось в спортивному залі «Дружба» у Волочиську. Нічого особливого, розминка і футбол.

- Пам'ятаєте свій перший офіційний матч як тренера? Які емоції були в той день?

- Тоді ми грали перший матч аматорського чемпіонату України на виїзді в Івано-Франківську з Тепловиком. Я ще тоді був граючим тренером. І в матчі брав участь в тому числі як гравець. В першому таймі ми відкрили рахунок. Скакун подав кутовий і був автогол від захисника суперників. А за кілька хвилин мені вдалося забити.

Загалом свій перший офіційний матч ми виграли з рахунком 3:0.

Тоді мені хотілося й грати, й тренувати. Розумів, що це буде недовго. Тренувати команду і грати на футбольному полі як футболіст – непрофесійно. Перебуваючи на футбольному полі не бачиш повністю картини гри.

В 2016 РОЦІ ДЕЯКІ АМАТОРСЬКІ КОМАНДИ БУЛИ НА ПОРЯДОК СИЛЬНІШІ, НІЖ КОМАНДИ ДРУГОЇ ЛІГИ

- Розпочали весною, а влітку вже боролися за перший трофей. Що можете пригадати про фінал чемпіонату України серед аматорів з Балканами в Умані?

- Дуже вже давно це було, звичайно стерлися деталі... Я тоді продовжував виступати в якості футболіста. Наша команда була ще дуже і дуже сира, проіснувала дуже короткий період часу. Якщо порівнювати з Балканами, вони на той час були однією з найсильніших аматорських команд України, багато років успішно виступали, мали зіграний склад. Вважаю, що ми тоді добре зіграли, за рахунок бажання та самовіддачі протистояли міцній команді. Вони ж за рахунок зіграності та майстерності при рівній грі у додатковий час змогли забити переможний м'яч...


2016 рік, Умань. Агробізнес - срібний призер чемпіонату України серед аматорів


- До речі, у тому чемпіонаті 2016 року в нас було багато цікавих матчів і цікавих команд. Складалась така ситуація, що тоді деякі аматорські команди були на порядок сильніші, ніж команди другої ліги. Чому? Тому що в аматорських клубах платили нормальні кошти і в них працювали хороші спеціалісти. Було багато досвідчених футболістів, які свого часу грали за професійні команди. Грали за аматорів і в той час займались, наприклад, комерційними справами, якимсь бізнесом і т. п.

Можна згадати такі команди як СКК Демня, ОДЕК, Оскар, ті ж Балкани. Відроджувались імениті колись команди Нива Тернопіль та Прикарпаття. Новий Металіст 1925, який прийшов на заміну Металісту, що зник з футбольної карти України, був дуже міцний фінансово.

Тобто аматорський чемпіонат того часу був дуже серйозним. Також можна згадати матчі аматорів на Кубок України. Аматорські команди в ряді матчів вибивали з Кубка професійні клуби.

- Аматорську команду Волочиська поповнили колишні професіонали. Зокрема з першолігового ФК Тернопіль. Як вдалося переконати футболістів у майбутній стабільності новоствореної команди Агробізнес?

- У ФК Тернопіль тоді була нестабільна фінансова ситуація, футболістам кілька місяців не виплачували зарплату, затримували преміальні... Їм треба було за щось жити, у багатьох були малі діти. Нормально і логічно, що вони перейшли в команду, в якій було стабільне фінансове положення. Вони повірили в проект, що Агробізнес буде стрімко розвиватися. Ми тоді заявляли про перехід у професійний футбол, тож їх особливо не треба було переконувати.

- Що можете сказати про Ігоря Шишкіна, який був партнером по тренерському штабу?

- Дуже любить та розуміє футбол, професіонал і просто хороша людина. 

Не виключаю, що разом працюватимемо у майбутньому.

Старший тренер ФК Агробізнес (2016-2018) Ігор Шишкін


- Усю професійну кар'єру ви відіграли центрбеком, а в аматорах пішли в атаку і кілька років на аматорському рівні та матчах серед ветеранів були забивним форвардом. Зокрема можна пригадати, що двічі у віці 39-40 років(!) ставали найкращим бомбардиром чемпіонату Тернопільської області серед основних команд. Чи не було відчуття, що колись тренери помилились з вашим амплуа?

- Не було такого відчуття, тому що на найвищому рівні, в Прем’єр-лізі, колишня Вища ліга, тренери ж були грамотними спеціалістами, все бачили і визначали найсильніші якості молодих футболістів у період формування. Очевидно, що в якості центрального захисника, чи частково в очах тренерів я підходив найбільше.

Щодо атаки? Всю свою основну кар’єру я пограв захисником і на аматорському рівні мав бажання дозволити собі пограти півзахисником чи гравцем групи атаки... Вийшло так, що став регулярно забивати, то чому б не грати в атакуючій ланці? Цілком логічно... До речі, можна порівняти мою ситуацію з теперішнім Войтіховським. Який колись був успішним захисником, а зараз добре проявляє себе в лінії атаки.


2016 рік. чемпіонат України серед аматорів. ФК Львів - Агробізнес. Андрій Донець в атаці. Впізнаєте, хто праворуч?


 

- Другий чемпіонат в аматорах (2016/17) був повноцінним і успішним. На зиму пішли з однаковим очковим доробком з Оскаром, весною добавили і впевнено перемогли. Що можете сказати про цей сезон?

Так. Це був перший для нас повноцінний сезон в аматорській лізі, Адже попередній був швидкоплинним.

Як я говорив раніше, аматорська ліга на той час була досить сильною, в ній брали участь багато професійних футболістів. Ми в Західній групі впевнено зайняли перше місце. З однієї сторони, якщо подивитися на результати, ми ніби впевнено пройшли сезон. Але якщо дивитися з середини -  все було дуже складно. Було зроблено багато зусиль, щоб футболісти зрозуміли, що від них вимагає тренерський штаб, і стали це виконувати.

Що сподобалось? Те, що були в нас досвідчені захисники. Розуміючи це, я так побудував командний стиль, щоб в першу чергу налагодити гру в захисті. Щоб ми пропускали якомога менше м’ячів. Якщо ми не будемо пропускати – буде впевненість у футболістів, вони будуть більш розкуті, творитимуть на футбольному полі видовищну гру... В принципі, так і сталося. Ми мало пропускали, а забивати вдавалося непогано. Попереду був забивний Коля Темнюк, який у підсумку став найкращим бомбардиром сезону.

 
Найкращий бомбардир чемпіонату України серед аматорів 2016/17 Микола Темнюк з президентом клубу Олегом Собуцьким


- Зрештою уся атакувальна група була результативною, що приносило нам перемоги і високе місце в турнірній таблиці. Все ж, в першу чергу, впевненість і стабільність футболістів у захисті сприяли результативності... 


Перший свій золотий трофей Агробізнес здобув на НСК Олімпійський


- Олег Михайлович посприяв організації фінального матчу з Металістом 1925 на Олімпійському. Для аматорів, більшість з яких не грали на професійному рівні, а на головній арені країни й поготів, це була неординарна подія. Про що свідчить факт що матч зіграли на Олімпійському?

- Це дуже важливо було для футболістів, в тому числі в психологічному плані. На головній арені, де грає збірна, де творилась історія українського футболу, де нещодавно відбувся фінал Євро 2012, де грали зірки світового рівня. Це піднімало значущість матчу в очах футболістів. Все було підготовлено для футболу. І газон, і трибуни, і підтримка глядачів. Все - на найвищому рівні. І всі розуміли, що це - фінал. Один матч, який треба виграти. Футболісти зробили все правильно, віднеслись серйозно. На превеликий жаль у кінці матчу стався інцидент, який не красить український футбол, і дотичні до українського футболу моменти. Навіть на аматорському рівні таке не має відбуватись... Звичайно, це вже історія, яка все ж залишила значний емоційний слід... (тут мається на увазі побоїще, яке влаштували «ультрас» Металіста 1925 у кінці матчу за рахунку 0:4 не на користь їхньої команди).

Звісно, потім представники фанатів Металіста 1925 приїжджали у Волочиськ, вибачались, але, повторюю, це вже сторінка історії.

- Після першого успішного аматорського чемпіонату можна було заявлятися у Другу лігу. Що зробило після сезону 2016, зокрема, Прикарпаття (тодішний Тепловик). Чому вирішили зробити паузу і ще на рік залишитися в аматорах на сезон 2016/17?

- В нас з Олегом Собуцьким після першого аматорського сезону було обговорення того, чи йти одразу в Другу лігу. Головним питанням було формування складу під професійну команду. Щоб якісно розпочати виступ у чемпіонаті Другої ліги ПФЛ. Я переконав Олега Михайловича, що варто ще рік зачекати. Все мало готуватися планомірно, крок за кроком... Як показало майбутнє, це було на сто відсотків правильне рішення...

Продовження буде...

2009-2013 Karacool. ( - - ) www.karacool.com.ua free templates Joomla

ЧЕМПІОНАТ УКРАЇНИ 2024/25. ПЕРША ЛІГА
ЧЕМПІОНСЬКА ГРУПА
10.05.2025 6 тур  
   
АГРОБІЗНЕС
Волочиськ
14.00  ЮКСА
Тарасівка
 
Волочиськ, стадіон "Юність"

ПЕРША ЛІГА 2024/25.
ГРУПА ЧЕМПІОНСЬКА

М   Команда   І   В   Н   П     М      О 
1  Епіцентр 19 13 5 1 32-13 44
2  Полтава 19 10 5 4 28-17 35
3  Кудрівка 19 9 5 5 22-14 32
4  Металіст 1925 19 9 5 5 25-15 32
5  Агробізнес 19 9 2 8 17-23 29
6  Буковина 19 7 6 6 17-16 27
7  Металіст  19 7 6 6 24-17 27
8  ЮКСА 19 7 5 7 30-29 26

ДЮФЛУ 2024/25. ПЕРША ЛІГА. Група 1

U17. Підсумкова таблиця

 М  Команда  І   В   Н   П    Р/М    О 
1 Галичина (Львів) 16 14 1 1 67-15 43
2 ДЮСШ Калуш 16 13 0 3 48-15 39
3 ДЮФК Ніка-05 (І.-Ф.) 16 9 3 4 29-22 30
4 Шахтар (Нововол.) 16 7 1 8 31-29 22
5 Агробізнес-ДЮСШ 16 6 3 7 22-25 21
6 ФСК Чернівці 16 6 2 8 35-37 20
7 ДЮСШ Рух-2 (Львів) 16 4 2 10 32-55 14
8 Варатик (Коломия) 16 2 4 10 10-48 10
9 ФА Рух (І.-Ф.) 16 2 2 12 18-46 8

 U15. Підсумкова таблиця

 М  Команда  І   В   Н   П    Р/М    О 
1 ДЮФК Ніка-05 (І.-Ф.) 16 15 0 1 78-10 45
2 ДЮСШ Рух-2 (Львів) 16 11 3 2 49-21 36
3 Шахтар (Нововол.) 16 9 3 4 40-17 30
4 ДЮСШ Калуш 16 8 1 7 36-20 25
5 ФСК Чернівці 16 7 3 6 35-26 24
6 Галичина (Львів) 16 6 3 7 32-27 21
7 Агробізнес-ДЮСШ 16 3 3 10 8-41 12
8 ФА Рух (І.-Ф.) 16 3 2 11 12-45 11
9 Варатик (Коломия) 16 1 0 15 5-88 3

ДЮФЛ Хмельницької області 2025

U12

 М   Команда  І   В  Н  П  М О 
1 ДЮСШ-1 Хм 13 11 2 0 87-11 35
2 КДЮСШ Нетішин 16 10 2 4 46-18 32
3 ФШ Мрія-Епіцентр Хм 11 9 1 1 37-3 28
4 Новатор Хм 12 7 3 2 48-18 24
5 ФШ Мрія-Епіцентр-2 Хм 12 6 1 5 32-25 19
6 Агробізнес-ДЮСШ 15 5 3 7 35-21 18
7 ДЮСШ-1 (2) Хм 16 3 0 13 24-99 9
8 ДЮСШ-2 К-П 12 1 2 9 20-35 5
9 Новатор-2 Хм 11 0 0 11 7-109 0

U15

М  Команда   І    В  Н  П М  О
1 Поділля Хм 17 14 2 1 84-11 44
2 КДЮСШ Шепетівка 18 13 3 2 65-15 42
3 ДЮСШ-1 Хм 16 12 4 0 67-9 40
4 Агробізнес-ДЮСШ 16 10 3 3 28-20 33
5 Новатор Хм 16 7 2 7 35-37 23
6 КДЮСШ Нетішин 17 6 4 7 28-32 22
7 ФШ Мрія-Епіцентр Хм 15 5 3 7 32-41 18
8 ДЮСШ Старокост. 13 3 6 4 22-25 15
9 Поділля-2 Хм 15 4 1 10 28-51 13
10 ДЮСШ-1 (2) Хм 16 3 2 11 19-47 11
11 Новатор-2 Хм 15 2 2 11 23-58 8
12 Епіцентр-ДЮСШ Дун. 16 0 0 16 7-92 0

U17

М  Команда   І   В  Н  П  М   О
1 Поділля-2 Хм 15 12 1 2 65-17 37
2 ДЮСШ-1 Хм 14 10 1 3 76-30 31
3 ДЮСШ Старокост 14 10 0 4 54-29 30
4 Агробізнес-ДЮСШ 13 8 1 4 38-24 25
5 Поділля Хм 13 6 2 5 29-29 20
6 Епіцентр-ДЮСШ
Дунаївці-Маків
15 6 0 9 44-47 18
6 Новатор Хм 11 5 2 4 20-18 17
7 ФШ Мрія-Епіцентр Хм 13 5 2 6 22-28 17
9 ДЮСШ-2 К-П 14 2 1 11 13-89 7
10 Перемога К-П 16 0 0 16 1-51 0